Kategorie: Gry zręcznościoweStare gryAtariGry 1983

Montezumas Revenge

Jedna z najbardziej znanych gier na Atari i Commodore: Montezuma's Revenge to zręcznościówka polegająca na chodzeniu po komnatach

Kiedy w 1503 roku Montezuma II stanął na czele państwa Azteków nikt z jego poddanych nie wiedział co to głód, wojna, choroby i tułaczka.

Kraj „płynął mlekiem i miodem” – jego mieszkańcy byli szczęśliwi, a złoto leżało na ulicach. Montezuma rządził mądrze i sprawiedli wie, a skarbiec zapełniał się drogocennymi, szlachetnymi minerałami. Tak było aż do momentu przybycia statków okrutnego konkwistadora hiszpańskiego Fernando Corteza, który zapragnął posiąść bogactwo Azteków. Wykorzystał on międzyplemienne konflikty wśród ln-i dian, zajął stolicę Tenochtitlan i uwięził Montezumę Władca Azteków okazał się bardziej przebiegły niż sądzili Hiszpanie i żadnemu z najeźdźców nie udało się odnaleźć wejścia do grobowca z największymi skarbami Indian.

Gra Montezuma's Revenge Atari

Dopiero wiele, wiele lat później Mały Pedro stanął przed olbrzymią szansą zdobycia legendarnych kosztowności. Droga do nich nie jest jednak usiana różami. Montezuma przed śmiercią rzucił klątwę na każdego, kto przekroczy bramy świętego miejsca. Na poszukiwaczy przygód czekają: buchające ogniem zemsty pieczary, ruchome chodniki, znikające pochylnie i zapadnie, płonące liny, mroczne korytarze, ślepe zaułki. Dodatkowym utrudnieniem dla Pedra są nieustannie przewalające się czaszki Azteków zamordowanych przez hiszpańskich najeźdźców, olbrzymie pająki i jadowite węże.

Jeżeli bohater zbyt długo zwleka z opuszczeniem kolejnej komnaty narażony jest na atak krwiożerczego nietoperza – ducha Montezumy Na szczęście budowniczowie grobowca pozostawili w nim pomocne w wędrówce miecze (do walki z czaszkami), maczugi (paraliżujące przeciwników), klucze (otwierające zamknięte drzwi) i pochodnie rozświetlające mroczne korytarze. Gdy Pedra dotrze do komnaty z tupiącym posągiem Montezumy (uważaj – podskocz, gdy tupnie) wydaje się, że to koniec przygody.

Tymczasem… po wejściu do niej należy środkowym korytarzem udać się do okienka z wynikiem gry, ustawić na jego dolnej krawędzi i spróbować dostać się do skarbca (joystick w dół i w prawo). Teraz droga do pozostałych skarbów Azteków stoi otworem (należy pamiętać o uzupełnianiu zasobów magazynu kosztowności).

Klawisze:

Opis planszy gry:

Punktacja:

Grę rozpoczyna się z pięcioma „istnieniami”. Za każde 10000 pkt. otrzymuje się premię w postaci „dodatkowego” Pedra. Kolor klucza musi odpowiadać kolorowi drzwi – w przeciwnym wypadku nie uda się ich otworzyć. Montezuma’s Revenge (Zemsta Montezumy) to bardzo atrakcyjna zabawa dla jednej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*